DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.12.2021 19:50:38 

cheeky

Pakobylky rohaté

Můj chov:

Pakobylky rohaté (Medauroidea extradentata) jsem začala chovat 26.05.2006. K nápadu o chovu tohoto hmyzu jsem se dostala ve škole při výkladu naší paní profesorky Rumánkové o hmyzu. V té době jsem si začla shánět více informací o strašilkách a protože jsem se bála pořídit si druh, který je náročný na chov, rozhodla jsem se právě pro pakobylky rohaté. Ke svým sedmnáctým narozeninám jsem (s předstihem) dostala insektárium a pět pakobylek (dvě samičky a tři samečky).

Pakobylky rohaté (Medauroidea extradentata):

Jejich tělo připomíná větvičku zbarvenou u samečků do různých odstínů hnědě a u samiček do zeleno-hnědé. Samičky jsou mohutnější a delší než samečkové. Samečkové mají velmi výrazně dlouhý přední pár nohou.

Rozmnožování u pakobylek je buď pohlavní nebo partenogenetické. Partenogenetické rozmnožování - vajíčko není oplodněno samečkem a přesto se z něho vylíhne nový jedinec. Nejčastěji se z těchto vajíček líhnou samičky nebo samečkové s nefunkčními pohlavními orgány. Vajíčko těchto tvorečků měří cca 2 mm a čerstvě vylíhnutá pakobylka má kolem 8 mm. Inkubační doba vajíčka se pohybuje od 1,5 do 7 měsíců. Záleží to především na teplotě a vlhkosti prostředí, ve kterém se vajíčko nachází. Po vylíhnutí se pakobylka musí urychleně napít z kapek rosy na stěnách nebo listech, které jsou v její blízkosti a až potom může začít přijímat potravu jako dospělí jedinci. Pakobylka dospívá po třech až čtyřech svlecích. Po svleku je pakobylka sytě zelená a občas vypadá jako mrtvá, v této chvíli se potřebuje napít a pozřít potravu. Toto období trvá 4 až 7 měsíců. Doba dospělosti se pohybuje od osmi měsíců výš.

Nejčastější potravou je ostružiník, maliník, jahodník, listy šípku, některé druhy dubu a břečťanu. Zkoušela jsem i listy akátu, ale ty samičky ukousaly u stonků a nechaly je uschnout.

Tyto pakobylky pochází ze zadní Indie.